Δευτέρα 22 Μαΐου 2017

ΑΣ Καστοριάς - ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 90-59

Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 90-59 από την Καστοριά στο Κλειστό Γυμναστήριο Καστοριάς Δημήτρης Διαμαντίδης, σε αγώνα για την 30η και τελευταία αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β’ Εθνικής Κατηγορίας.
Ο αγώνας δεν είχε κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον για τις δύο ομάδες, καθώς αμφότερες είχαν κλειδώσει και μαθηματικά την επίτευξη των στόχων τους την προηγούμενη αγωνιστική...

με την Καστοριά να κατακτά το πρωτάθλημα και τον προβιβασμό της στην Α2 Εθνική Κατηγορία και τον Πιερικό Αρχέλαο να εξασφαλίζει την παραμονή του στην Β’ Εθνική. Έτσι δόθηκε η ευκαιρία στους δύο προπονητές να δώσουν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες, με τον Στέλιο Χατζηιωάννου να στερείται των υπηρεσιών αρκετών παικτών.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με την Καστοριά να προηγείται στο πρώτο του μισό με 10-3 και τον Πιερικό Αρχέλαο να είναι καλύτερος στην συνέχεια και να προσπερνά στο σκορ με 16-19, 8’ πριν το τέλος του, το οποίο βρήκε την ομάδα της Κατερίνης να προηγείται με 18-19.

Αμφίρροπο ήταν και το δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Πιερικό Αρχέλαο να καταφέρνει να προηγηθεί με πέντε πόντους (30-35), 4’ 26” πριν το ημίχρονο και την Καστοριά να απαντά και να προσπερνά με 36-35, 2’ 34” πριν την ολοκλήρωση της περιόδου και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τη γηπεδούχο να προηγείται με 40-37.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, με την Καστοριά να διατηρεί το προβάδισμα της. Ένα σερί 14-0 λίγο μετά το πρώτο μισό της τρίτης περιόδου έδωσε προβάδισμα δεκαπέντε πόντων (62-47) στους γηπεδούχους, 1’ 49” πριν το τέλος του δεκαλέπτου, η λήξη του οποίου βρήκε το σκορ στο 65-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Στέλιος Χατζηιωάννου χρησιμοποίησε όλους τους νεαρούς παίκτες που είχε στη διάθεσή του, με την Καστοριά να φτάνει στην τελική επικράτηση με 90-59.

Ο Πιερικός Αρχέλαος κατέλαβε τη 12η θέση της βαθμολογίας με δώδεκα νίκες και δεκαοκτώ ήττες και η ερχόμενη σεζόν θα είναι η δέκατη συνεχόμενη που θα αγωνιστεί σε Α2 ή Β’ Εθνική Κατηγορία.

Διαιτητές: Φουντζήλας – Πετανίδου.

Δεκάλεπτα: 18-19, 40-37, 65-51, 90-59.

ΑΣ Καστοριάς (Σούλιος): Κυριακόπουλος 23 (5), Ματενίδης 2, Απιδόπουλος 2, Ελευθεριάδης 11, Χότζα 5, Τερσενίδης 7 (1), Τασιούδης 2, Μπένας 6, Τσότσος 16, Αντωνιάδης 9 (1), Τεπετίδης, Μπέγος 7 (1).

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Πολυχρόνης, Ζησόπουλος, Γκοντόπουλος 14 (4), Καλτσουνάς 11 (3), Καραγκιολίδης 16 (2), Χανέλλι 2, Τοπούζης 6, Κωνσταντινίδης 7, Μπόζογλου, Τζιοβάρας 3 (1).